• Into China

Aktualności 15.05.2019

W relacjach Chin z Europą przeważa kooperacja, a konkurencja jest tylko życzliwa – tak scharakteryzował stosunki chińsko-europejskie prezydent Chińskiej Republiki Ludowej, Chin Xi Jinping, który w marcu przybył z wizytą do Francji. Ugościł go tam prezydent Emmanuel Macron, witając gościa podczas specjalnej uroczystości przy Łuku Triumfalnym. Podczas wizyty azjatyckiego polityka nie zabrakło również spotkania z liderem niemieckiego rządu Angelą Merkel. Rozmowy okazały się bardzo owocne – już w poniedziałek chińska państwowa firma China Aviation Supplies Holding zamówiła we francuskiej fabryce aż 300 samolotów, na czym Francuzi zarobią około 30 miliardów Euro. To nie jedyny sukces francuskiej dyplomacji, bowiem chińskie firmy podpisały z francuskimi przedsiębiorstwami aż 15 innych umów. Na spotkaniu z chińskim przywódcą nie zabrakło Przewodniczącego Komisji Europejskiej. Jean-Claude Juncker z zaangażowaniem podejmował zagadnienie uprawnień europejskich przedsiębiorców w Chinach, negocjując by uzyskali takie same prawa jak chińscy przedsiębiorcy w państwach Europy. Przed wizytą w Paryżu, Chin Xi Jinping odwiedził również Włochy, gdzie nastąpiło wypełnienie formalności, związanych z dołączeniem państwa do pekińskiej inicjatywy ,,Szlak i Pas”, która ma promować inwestycje infrastrukturalne, ułatwiające ekspansję gospodarczą Chin. Na liście wizyt Prezydenta Chin nie zabrakło również Maroka, gdzie podpisał umowę o rozwoju sieci 5G z chińskim koncernem Huawei.

A w Polsce? Od 2013 roku przez nasz kraj biegnie szlak towarowy, zwany Nowym Jedwabnym Szlakiem, przez który Chiny eksportują pociągami swoje towary do Europy Zachodniej. W zeszłym roku pociągi eksportujące przeróżne towary przejeżdżały przez Łódź niemal codziennie, jednak niedługo może to ulec zmianie. Nowym rozwiązaniem ma być transport towarów do Kaliningradu, a następnie przeładowanie ich na prom płynący do Niemiec. Trasa ma wydłużyć się o 2 dni i ominąć Polskę. Przyczyną jest polityka, przez którą chińscy przedsiębiorcy szukają alternatywy dla korzystania z polskiej infrastruktury. Najprawdopodobniej przyczyną jest ,,afera Huawei”, podczas której Polska Agencja Bezpieczeństwa aresztowała pod zarzutem szpiegostwa obywatela Chin, dyrektora sprzedaży w polskim oddziale Huawei. Wiadomo również, że w 2016 roku przekreślone zostały również plany budowy nowoczesnego, multimodalnego terminala kolejowego, realizowanego przez polsko-chińską spółkę Hatrans. Nastąpiło to za sprawą Agencji Mienia Wojskowego, która odmówiła sprzedaży Hatransowi odpowiedniej działki. Malejącemu zainteresowaniu Łodzią chińskich kontrahentów zaprzecza Michał Gawin, dyrektor ds. operacyjnych i członek zarządu firmy Spedcont, która obsługuje rzeczony terminal towarowy w Olechowie. Przypomina, że w 2018 roku liczba połączeń wzrosła aż trzykrotnie w stosunku do roku 2015, jednak nie ujawnia żadnych danych dotyczących sytuacji z bieżącego roku lub lat następnych. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że polski spedytor został wyeliminowany z postępowań, w których stronami były chińskie agendy rządowe lub fir

my kontrolowane przez państwo. Podczas wizyty chińskiego przywódcy we Francji padły słowa, że ,,Współpraca jest większa od rywalizacji. Powinniśmy wzmóc tę pozytywną energię”.Prezydent Xi Jinping podkreślił, że wspólnie można zyskać o wiele więcej, skupiając się na otwartości i połączeniu sił, zamiast na zamykaniu drzwi.

Kluczowe jest zatem, aby nie zmarnować tej szansy i przejąć inicjatywę w regionie do czego Polska ma wszelkie uwarunkowania, szczególnie z geopolitycznego punktu widzenia.

logo Chinese Law Association
logo Międzywydziałoego Koła Naukowego Kultury i Prawa Chińskiego

©2018 by IntoChina.

Materiały współtworzone przez:

  • Grey Facebook Icon
  • Grey LinkedIn Icon